TÖRTÉNELMI ÉRDEKESSÉGEK NAGYMAROSRÓL

  • Nagymaros történelme szorosan összefonódik Visegrádéval, mint középkori királyi székhelyével. Ugyanis a várral szembeni oldal keskeny síkság volt, amely tökéletesen alkalmas volt az uralkodók lovagi játékainak megrendezésére. Nagy Lajos, Zsigmond és Mátyás is kedvelte Marost és gyakran kötött ki hajójával itt pár órára, hogy kedvelt játékainak szentelje idejét. A főurak ebben a mezővárosban építették meg a kúriáikat, már számukra is a szabadidőt, a szórakozást, a kikapcsolódást jelentette Maros.

  • A máig is termő pompás nagymarosi szelídgesztenyést állítólag még Róbert Károly ültette. Erről a gesztenyésről Mikszáth Kálmán is megemlékezik:

    “Mikor Visegrádon voltunk Csiky Gergelynél, valakinek eszébe jutott délután, hogy jó volna megnézni a várat, tehát átmentünk Nagymarosra. Mert ahogy Somogy vármegyében legszebb Zala vármegye, Nagymaroson (noha különben is csinos község, szelíd gesztenyeerdővel fent a dombon) legszebb a visegrádi vár, amint nagy foltot vet csonka árnyéka a Duna vizén.
    Ott fenn uzsonnáltunk a gesztenyeerdőben. Két izmos szolgáló hozta utánunk görnyedezve az ennivalót, s egy kis pesztonkaféle leány vitte egész könnyedén, ami megmaradt. Legtöbb maradt meg a málnából, melyet csinos kézikosarában hozott vissza.”

    (A málna)

    A gesztenyést a Kálvária domb megmászásával lehet elérni. A Kálvária lépcsőit nagymarosi családok építették, nevüket a lépcsőfokokon még meg lehet találni.

  • Az ezernyolcszázas évek közepétől kezdődtek a városban nagy építkezések, miután Nagymarost Visegráddal együtt az óbudai koronauradalomhoz csatolták. Kezdett kialakulni a központ, a hegy felé vezető utak, a Fő utca és beépülni a Duna part.

  • A huszadik század első felében kezdett itt is kibontakozni az iparosítás, papírlemezt és poháralátéteket, alumínium kanalakat gyártottak. Volt lenszalma, cserép és téglagyár. A század második felétől szerszámkészítő üzem, vas- és műszeripari szövetkezet, galvanizáló üzem, ruházati szövetkezet és erdei termékeket feldolgozó vállalat működött.

  • Az ipari termékek mellett a gyümölcstermesztés és annak vidékre és Bécsbe szállítása lett a fő profilja a helyieknek. A gyümölcstermesztés ma is országos hírű.

Forrás: nagymaros.hu

https://dunakanyarkult.blog.hu/a_nagymarosi_gesztenyes_tortenete